Hemen Ara
Kapat
Back
Paylaş

İSPANYOL EROZYON TEZGAHLARI ÜRETİCİSİ ‘ONA’ TÜRKİYE’DE GNC MAKİNA İLE VAR OLACAK

İSPANYOL EROZYON TEZGAHLARI ÜRETİCİSİ ‘ONA’ TÜRKİYE’DE GNC MAKİNA İLE VAR OLACAK

Takım Tezgahları Sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak İspanyol markası ONA’yı da  bünyemize katarak ürün ve hizmet yelpazemizi genişlettik.  Sektörümüzde Elektro Erozyon, EDM Teknolojileri olarak bilinen yüksek hassasiyette parça işleme kabiliyetine sahip ONA Makineleri ile üretim sektörüne katma değer sağlayacağız.  İspanya’nın EDM teknolojileri alanındaki en güçlü markası ONA, inovasyon gücüyle EDM tezgâhı kullanıcılarının özel ihtiyaçlarına uygun esneklik kabiliyeti, maksimum EDM işleme çözümleri ile üreticilerimizin gücüne güç katacak.

Kişiselleştirilmiş çalışmalar doğrultusunda, otomasyon çözümleri ve anahtar teslim çözümler sunabilen ONA, üreticilerin ihtiyaçlarına özel makinalar da tasarlıyor. Üreticilerin talep ettikleri ölçüleri dikkate alarak üretime özel makina üreten ONA, müşteriye özel çözümler yaratıyor. ONA’nın bu özelliği, GNC Makina’nın iş yapma biçimiyle birebir örtüşüyor.

GNC Makina ile ONA’nın ilk görüşmeleri 2022 yılı Ekim ayında TÜYAP’ta düzenlenen MAKTEK Fuarı’nda gerçekleştirmiştik. Fuar sonrası hem ülkemizde hem İspanya’da bir araya gelerek Aralık 2022 yılında ortak çalışma kararını resmileştirdik.

Yaptığımız işler, firmamız, vizyonumuz, sektöre sunduğumuz markalar oldukça dikkatlerini çekti. İlk sıcak temas böyle başladı. İleri bir tarihte ONA üst düzey yetkilileri ofisimize ziyarette bulunup bizleri ve markamızı daha da yakından tanıma fırsatı buldular. Daha sonra onlar bizi İspanya’ya davet ederek ONA Makinelerini ve İspanya’daki üretim tesislerini bizlere tanıttılar. EDM Teknolojileri alanında global ölçekte büyük bir firma ONA. Bu süreçte kendileriyle birçok toplantı yaptık. Ülkemizin de ihtiyaç duyduğu bir pazarda faaliyet gösteriyorlar. GNC Makina olarak bizler de ülkemizde ihtiyaç duyulan bu alana ONA iş birliği ile hizmet sunalım ve faaliyet alanımızı daha da büyütelim istedik. Nihai iş birliği kararını aralık ayında verdik ve firma ile iş birliği için imzaları attık.

ONA ile ülkemizde ihtiyaç duyulan farklı sektörlere de hizmet vereceğiz. ONA EDM tezgâhları temel olarak tel erozyon tezgâhları, dalma erozyon tezgâhları ve EDM delik delme tezgâhları olarak 3 gruba ayrılır. Bu tezgahlar ülkemizde genel olarak kesme ve plastik kalıpları imalatında, özel parça imalatlarında kullanılmaktadır. Ancak ONA’ nın sahip olduğu yüksek teknoloji ve tecrübe ile bu makinaların havacılık ve savunma sanayi endüstrisinde, optik imalat endüstrisinde, mikro işleme yetenekleri sayesinde elektronik alanında işlemci kalıpları üretiminde, medikal imalat sektöründe 8 eksene kadar farklı çözümleri ile kullanılması mümkündür.

Bu makinaların özelliklerine gelince, daha önce de bahsettiğimiz gibi bu makineler ile mikro denecek düzeyde parça üretimi yapabiliyorsunuz. Elektro erozyon teknolojileri dediğimiz bu teknolojiler ülkemizde olmadığı için çok ufak ve hassas düzeyde parça üretimi gerçekleşemiyor. Ülkemizde bu alanda üretim yapılabilmesi için yeni bir fırsat sunuyoruz. Ekonomimize ve yerli üreticiye katma değer yaratacak bir yenilik diyebiliriz. Bu makinalar diğer makinelerden farklı olarak ebat bakımından da daha küçük makineler. Alandan tasarruf sağlayabileceğiniz ONA makineleri aynı zamanda üreticinin istediği formda ve nitelikte de tasarlanabiliyor. Yani kişiselleştirilmiş çalışmalar doğrultusunda, otomasyon çözümleri ve anahtar teslim çözümler sunmamıza imkân tanıyacak nitelikte. Makineler ile özellikle havacılık, savunma, medikal, elektronik, otomotiv, makine üretimi gibi alanlarda ihtiyaç duyulan parça üretimleri yapılıyor.

Özellikle havacılık alanında EDM prosesinin yerinden bahsetmek gerekebilir. Bu proses hızı ve kalitesi açısından uzun yıllardır geleneksel talaşlı imalat prosesinin yerini almakta zorlanmıştı. Ancak ONA ile beraber yeni teknolojik gelişmeler sayesinde, hız ve yüzey kalitesinde yaşadığımız aşırtmalar, öncelikle havacılık sektöründe sağlam bir yer edinmesini sağladı. Yarattığı esnek işleme metotları sayesinde kalitenin yükselmesine yardımcı oldu. Öte yandan talaşlı imalat sektöründe yüksek hızlı işleme merkezi tezgahlarının yeterli olamadığı işleme metotlarına sahip olması, özel takım imalatı gereksinimine ihtiyacı olmaması maliyetlerinde aşağıya düşmesini sağladı. Çok sert malzemelerin işlenebilirliğiyüksek kalite çıktılarıotomasyona son derece uygun olmasıendüstri 4.0’ı destekleyen yazılımları ONA markasının bu sektöre kattığı değerlerdir. Biz bu açıdan ülkemizin teknolojisi geliştikçe pazar payının artacağını biliyoruz. Ülkemizde bu alanda yer alan üreticileri, tecrübemizle desteklemeye devam edeceğiz.

ONA teknolojisi ve bu makinalar ülkemizde kullanımı ile ilgili eğitim vermeyi planlıyoruz. ONA markasının GNC firması ile çalışmaya karar verdiği andan itibaren bu konuda ilk talebi eğitim konusunda ülkemiz kullanıcılarına yeterli ve ileri düzeyde eğitimlerin verilebilmesi için bir yapının oluşturulması idi. GNC Makina’nın ülkemizin talaşlı imalat sektörüne kattığı en büyük değerlerden birisi de GNC AKADEMİ’dir. Firmamız uzman mühendis ve eğitmen kadrosu ile GNC AKADEMİ’de hem kendi müşterilerine diğer markalarında eğitimi bir standart haline getirdi hem de yeni markası ONA’da kullanıcı başlangıç ve ileri seviye eğitimlerini, diğer yandan showroomlarında yer alacak demo tezgâhları ile müşteri eğitim ve test taleplerine cevap verecek uygulamalarla başlattı. Şu anda eğitmen kadromuz EDM alanındaki uzman kadrosu ile eğitim dokümanları ve seviyelerinde standartlarını belirliyor ve çalışmalar çok kısa zamanda kullanıcıya destek vermeye başlayacak.